Do egzaminu ósmoklasisty uczniowie przygotowują się w zasadzie od rozpoczęcia swojej edukacji. W roku poprzedzającym przystąpienie do tego testu większość nauczycieli zachęca swoich podopiecznych do bardziej wytężonej pracy, przede wszystkim solidnie zaplanowanej powtórki materiału oraz rozwijania umiejętności przydatnych podczas udzielania odpowiedzi na pytania Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Na przysłowiowy pierwszy ogień idzie, podobnie jak przy innych ważnych testach edukacyjnych, język polski. Jak przygotować się do egzaminu z tego przedmiotu? Na początku przyda się “Tak, zdam! Egzamin ósmoklasisty 2019. Język polski. Repetytorium”. Z pomocą tej książki uczeń uporządkuje swoją wiedzę, przywoła główne motywy literackie, a nawet zyska okazję doskonalenia swoich pisarskich umiejętności.

Czas na powtórkę

Trudno wskazać najlepszy moment na rozpoczęcie zintensyfikowanych przygotowań do egzaminu kończącego szkołę podstawową. Najłatwiejsze zadanie mają uczniowie, którzy przykładali się do nauki w klasach poprzednich. W ich przypadku poradnik Ewy Frączek, Jolanty Eisner i Beaty Parchem-Albeckiej służy głównie przypomnieniu posiadanych już informacji. Z drugiej strony, pilni uczniowie często odczuwają najsilniejszy stres. W myśl zasady, że im więcej człowiek wie, tym bardziej zdaje sobie sprawę z tego, ilu rzeczy nie wie. Na rozwiązywaniu arkuszy egzaminacyjnych skorzystają także piątkowi uczniowie klas ósmych. Uporządkują swoją wiedzę, przy okazji poznają zasady pisania testów, rodzaje przykładowych zadań i pytań. Jednym słowem, zniknie ta część obaw, która wynika z niewiedzy i podejmowania nowego zadania. Ich mniej zaangażowani w naukę koledzy powtórkę materiału powinni zacząć wcześniej. Tym bardziej, że spora część informacji zawartych w podręczniku Tak, zdam! Egzamin ósmoklasisty 2019. Język polski. Repetytorium będzie dla nich nowością. Przesadą nie jest zapewne stwierdzenie, że do nadrabiania materiału warto przysiąść już podczas wakacji poprzedzających ósmą klasę. Letnia atmosfera nie skłania do nauki, ale liczący na dostanie się do renomowanej szkoły powinni przysiąść przysłowiowych fałdów.

Nauka na ostatnią chwilę

Lepiej późno niż wcale. Decydującym się na naukę w ostatniej chwili pozostaje:

  • rozwiązanie kliku arkuszy egzaminacyjnych, analiza klucza odpowiedzi pozwoli poznać zasad rządzące systemem oceniania,
  • skupienie się na najważniejszych motywach literackich,
  • przejrzenie wskazówek pisarskich, zawartych w omawianej książce.

Tuż przed egzaminem najlepiej natomiast zapomnieć o nauce. I tak nie ma już czasu na nadrabianie zaległości, lepiej się zrelaksować.